Starkon - stavební firma

Klášter v Teplé

Na historicky nejhodnotnějších částech národní kulturní památky premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku proběhla vzorová obnova s jednoznačným cílem, a to využít do maximální možné míry potenciál kláštera ke vzdělávacím a kulturním akcím.

Více informací »

Klášter v Teplé

Restaurace Salabka

Za nevšedním zážitkem můžete nyní zavítat do pražské Troji. Přivítá vás restaurant s vlastní vinicí a vinařstvím, otevřený na místě historické usedlosti a vinice Salabka s osmisetletou tradicí pěstování vína.

Více informací »

Restaurace Salabka

Klášter Nový Dvůr

Rozsáhlá stavba kláštera Trapistů v Novém Dvoře u Mariánských Lázní probíhala v několika etapách. Projekt se podařilo realizovat v průběhu let 2000 až 2004.

Více informací »

Klášter Nový Dvůr

Telčské podzemí

Unikátní systém podzemních chodeb přímo pod náměstím Zachariáše z Hradce v Telči se otevřel 6. září 2014. Do této chvíle  si ho nenechaly ujít tisíce návštěvníků.

Více informací »

Telčské podzemí

Klášter Nový Dvůr

V krásné západočeské krajině nedaleko Toužimi stojí pozoruhodný areál kláštera Matky Boží, který v sobě propojuje starou architekturu s moderními prvky. Klášter stojí na místě, kde kdysi býval statek, který patřil premonstrátům z Teplé.

 

Kouzelné místo objevili roku 1999 cisterciáčtí mniši z Francie, kteří zde vedou prostý život zaplněný modlitbami a zemědělskou manuální prací.

Na místě současného barokního hospodářského dvora proběhla komplexní výstavba nového kláštera trapistů. Při obnově dvora se ho podařilo nejen zrekonstruovat, ale také zrestaurovat a dostavět.  

Termín realizace: probíhal po jednotlivých etapách během let 2000 - 2004

Investor: Opatství Nový Dvůr – OCSO, Dobrá Voda 20, 364 01 Toužim

Jedná se o novostavbu klášterního kostela a celého východního křídla, které obvykle obsahuje nejvýznamnější prostory kláštera. V historických prostorách přízemí se nachází refektář, v patře pak dormitář.

Areál kláštera se nacházel v žalostném stavu, proto se muselo začít s postupnou rekonstrukcí. Projektové práce svěřili mniši britskému architektovi Johnu Pawsonovi a jeho českému kolegovi Janu Soukupovi. Opravena byla cenná západní rezidenční část statku – vlastně barokní venkovská usedlost – a přilehlé hospodářské budovy kolem čtvercového nádvoří. Nově byl postaven minimalisticky pojatý betonový kostel. Také patrová budova statku s mansardovou střechou a dvěma symetrickými křídly má bílou vápennou omítku a kamenné okenní orámování. 

Interiéry jsou prosté bez jakékoli výzdoby, s kamennými a dřevěnými prvky, ambit s valenou klenbou je velkým pásovým oknem otevřen do rajského dvora. V roce 2009 pak byla dokončena další etapa – polorozpadlá bývalá ovčí stáj, stojící poněkud stranou komplexu, byla opravena, získala novou střechu a slouží jako dům pro poutníky. 

V klášteře se v současné době můžete nejen ubytovat, ale také nakoupit zajímavé výrobky - především výbornou hořčici zhotovenou dle originální trapistické receptury či nejrůznější bio produkty, sušenky, zavařeniny, želé, přírodní multivitamíny a minerály, které také navazují na tradici produktů z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii. 

 

 

 

Fotogalerie