Starkon - stavební firma

Klášter v Teplé

Na historicky nejhodnotnějších částech národní kulturní památky premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku proběhla vzorová obnova s jednoznačným cílem, a to využít do maximální možné míry potenciál kláštera ke vzdělávacím a kulturním akcím.

Více informací »

Klášter v Teplé

Restaurace Salabka

Za nevšedním zážitkem můžete nyní zavítat do pražské Troji. Přivítá vás restaurant s vlastní vinicí a vinařstvím, otevřený na místě historické usedlosti a vinice Salabka s osmisetletou tradicí pěstování vína.

Více informací »

Restaurace Salabka

Klášter Nový Dvůr

Rozsáhlá stavba kláštera Trapistů v Novém Dvoře u Mariánských Lázní probíhala v několika etapách. Projekt se podařilo realizovat v průběhu let 2000 až 2004.

Více informací »

Klášter Nový Dvůr

Telčské podzemí

Unikátní systém podzemních chodeb přímo pod náměstím Zachariáše z Hradce v Telči se otevřel 6. září 2014. Do této chvíle  si ho nenechaly ujít tisíce návštěvníků.

Více informací »

Telčské podzemí

Pracovníci společnosti STARKON objevili ve sklepích galerie neznámé prostory

Publikováno 29. 2. 2016, 13.31 h

Pracovníci společnosti STARKON a.s., kteří ve sklepních prostorech Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě provádějí sanační práce, objevili zazděný vchod.

„Jde o vchod do další úrovně sklepa případně o klenutí nad zapomenutou studnou. V žádných historických mapových podkladech jsme ho neznamenali, zakreslený není ani v mapách jihlavského podzemí,“ říká Eva Pausarová z majetkového odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.

„Byl tam původní vstup do katakomb, který kdysi někdo přezdil. Díky tomu, jak jsme odkopali podlahu, tak se zjistilo, že je tam zasypané schodiště. To se nyní vykopává a pak se uvidí, co se s tím bude dělat dál,“ vysvětluje stavbyvedoucí společnosti STARKON a.s. Petr Pavlíček.

Právě místo objeveného vchodu je největším zdrojem vlhkosti, kterou nasakuje zdivo nosných konstrukcí a vzlíná do přízemí objektu. Aktuálně na místě probíhá sanování sklepních prostor, bude vybudováno přisávání vzduchu z venkovního prostředí s předehřevem ve vzduchotechnických jednotkách a rozvod vzduchu do všech sklepních prostor, který posílí přirozenou cirkulaci. Přirozený pohyb vzduchu ve sklepě historicky byl a je nyní revitalizován.

Z tohoto důvodu budou obnovené také některé anglické dvorky, tedy otvory provzdušňující a prosvětlující podzemí. Do dvorního traktu byly v minulosti obnoveny všechny čtyři sklepní světlíky, do ulice budou ze tří historických obnoveny dva, jeden zůstane zazděný, protože se nachází přímo pod vchodem do budovy.

Tento anglický dvorek bude nahrazen nově vybudovaným v prostoru nejhlubší sklepní koje, kde bude realizováno přisávání pro vzduchotechniku.

„Snažíme se co nejvíce navrátit k původnímu historickému otevření objektu a to pomocí rehabilitace nevhodně zazděných prostor. V podstatě vizuálně i fyzicky propojujeme suterén s prvním podlažím,“ vysvětluje hlavní projektant Michal Zlatuška.

Předpokládané náklady na sanační práce ve sklepích Oblastní galerie v Jihlavě vyšplhají na tři miliony korun, navýšit by je mohly vzniklé vícepráce. Hotové by měly být v červnu, potom by měl sklep sloužit galerii jako skladovací prostory a v závislosti na vlhkosti prostředí případně i jako další expoziční prostor.

Další informace: 

David Kratochvíl, vedoucí oddělení marketingu a komunikace

tel.: +420 776 242 497.

Fotogalerie